A Judo edzés etikettje
1.- Az öltözék
-A tanuló (Judoka) öltözékének mindig tisztának kell lennie nem engedhető meg , hogy a tanuló szakadt, piszkos öltözékben kezdje meg az edzést.
-A tanuló tiszta kézzel és lábbal lépjen a szőnyegre a körmeit vágja rövidre (a hosszú köröm balesetveszélyes lehet gyakorlás,küzdelem közben).
-Mindig legyen a tanulónál papucs. A tatamin mezítláb a tatamin kívül kizárólag papucsban szabad közlekedni mivel baktériumokat hordhatunk fel a tatamira és ez fertőzést okozhat
-A tanuló teljesen felöltözve lépjen be az edzőterembe.
2. - A dodzsó (edzőterem)
-Az edzőterem rendjére, tisztaságára mindenkinek egyformán kötelessége ügyelni és a dodzsó rendszabályait mindenkinek be kell tartania!
-Az edzéseket a legnagyobb odaadással kell végezni a hétköznapi gondok kizárásával azok megvárnak minket az edzés után is.
-A dodzsóban kizárólag a JUDO létezhet!!
-Az edzésre mindig pontosan kell érkezni ,lehetőleg kerülve a késést.
-A terembe lépve minden tanuló hajoljon meg , távozáskor ugyanúgy meghajlással hagyjuk el a termet tiszteletet adva a dodzsónak és társainknak.(ez érvényes minden egyes belépésre és távozásra akár többször is az edzés folyamán).
-Az edzés a tatami lehelyezésével kezdődik amiben minden egyes tanulónak részt kell vennie (cél a gyors lehelyezés az edzés időben való kezdése érdekében)
-Ez után a sorakozó kezdődik övszín szerinti sorrendben ezt követi az üdvözlés
-A dodzsóban szigorú rendnek fegyelemnek kell uralkodnia az edzők
vagy rangidősök szava a törvény! Nekik nem csak joguk de kötelességük is figyelmeztetni a rend és fegyelem ellen vétőket.
-A gyakorlás közben beszélgetni nem szabad! Beszélgetni kivételes esetben és csak a gyakorlattal kapcsolatban szabad.
Más hangok(megjegyzések, felkiáltások) kinyilvánítása tilos.
-A tanulónak nem szabad az előírt gyakorlatot az edző engedélye nélkül megszakítani, más gyakorlatba kezdeni, vagy a tatamit elhagyni!
Ha az edző magyaráz azt állva vagy külön engedélyre törökülésben kell figyelni. A tatamin kinyújtott lábbal ülni,vagy feküdni nagyfokú udvariatlanság és az érdektelenség jele.
-Adott esetben a magasabb övfokozatúaknak kötelességük az alacsonyabb övfokozatú tanulókat segíteni esetleg az edzőt segítségül hívni.
-A tanulók kötelesek egymás között előzékenyeknek, segítőkésznek, barátságosnak lenni!
3. - Az üdvözlés
Minden edzés elején és végén sorakozót követően üdvözlés következik amely állva „rei!" ülve pedig „zarei!" vezényszóra történik.
A szabályok mindenkire vonatkoznak övszíntől és életkortól függetlenül!